بوتاکس معده و همه چیز درباره آن

9 اردیبهشت 1403
بوتاکس معده یکی از روش های لاغری می باشد

اضافه وزن و چاقی یکی از مسائلی است که انسان های زیادی در زندگس روزمره خود با آن درگیر هستند و با روش های گوناگون دنبال کاهش وزن خود هستند. برخی از افراد روش های طبیعی مانند رعایت رژیم غذایی و ورزش را انتخاب می کنند و عده دیگر با مراجعه به جراح چاقی، دنبال جراحی هایی مانند بای پس و اسلیو هستند. یکی از روش هایی که می تواند برای توازن وزن و لاغری استفاده شود بوتاکس معده است. در این مقاله سعی می کنیم به شما بگوییم که این عمل چیست و عملکرد آن چگونه است؟

بوتاکس معده چیست؟

بوتاکس که یک نوروتوکسین تولید شده از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است، انواع مختلفی دارد و بوتاکس A که بیشترین استفاده را در انسان دارد، برای  دستگاه گوارش استفاده می شود. در کاربرد بوتاکس A، سطوح دوز سمی خاصی برای اندام وجود دارد و این موضوع از اهمیت حیاتی برخوردار است. هیچ دوز استاندارد علمی برای معده و نقاط مصرفی که اثر آن نهایی شده است تعیین نشده است. بوتاکس معده برای حمایت از کاهش وزن با فلج موقت عضلات دستگاه گوارش انجام می شود. این روش برای بیمار به صورت سرپایی انجام شده و در این عمل دیگر نیازی به بیهوشی و بستری بیمار در بیمارستان نخواهد بود. در نتیجه، اعصاب و عضلات معده بعد از تزریق، به مدت ۴ تا ۶ ماه منقبض و فلج می‌شوند و از این طریق اشتهای فرد کاهش پیدا می‌ کند.

بوتاکس معده چگونه انجام می شود؟

در این عمل، بوتاکس به روش آندوسکوپی به قسمت های مختلف دیواره  دستگاه گوارش از طریق ورود به دهان فرد تزریق می شود. در این روش برای راحتی بیمار، یک اسپری ضد درد یا تاخیری در دهان بیمار استفاده می شود. این اسپری برای راحت وارد شدن دستگاه آندوسکوپ زده می شود.

بوتاکس معده از طریق آندوسکوپی انجام می شود.
طریقه انجام بوتاکس معده با آندوسکوپی

این روش چگونه کار می کند؟

با استفاده از بوتاکس می توانیم در ناحیه وسیعی از دستگاه گوارش که  هدف آن فلج کردن ماهیچه های قسمت مذکور می باشد و مدت آن به 3-6 ماه طول می کشد، از فرآیند سیری ناشی از تاخیر در تخلیه  دستگاه گوارش استفاده کرد.

کاهش وزن چقدر هدف گذاری شده است؟

نتایج مطالعات بر روی تزریق بوتاکس از طریق آندوسکوپی بسته به عوامل شخصی مانند رژیم غذایی، ورزش، سن، میزان متابولیسم، بیماری های اضافی و سبک زندگی متفاوت بوده است.این مسائل نیاز به بررسی بیشتر متخصص مربوطه دارد ولی اگر تمایل داشته باشید می توانید مقاله غذای رژیمی را در وبسایت Dietplanner مطالعه نمایید.

🔸 بیشتر بخوانید: غذای رژیمی

رعایت رژیم پس از بوتاکس معده
رعایت رژیم پس از بوتاکس معده یک امر ضروری می باشد.

بوتاکس معده برای چه کسانی مناسب است؟

  • این عمل را می توان برای افرادی که مشکل سلامت عمومی ندارند و شاخص توده بدنی آنها بین 27 تا 35 است و تنها 10 تا 20 کیلوگرم اضافه وزن دارند، به عنوان یک عنصر حمایتی از برنامه رژیم غذایی و ورزش استفاده کرد.
  • افرادی که دارای بیماری‌ هستند که به چاقی آن ها مرتبط است، مانند دیابت نوع ۲ و فشار خون.
  • بیماران دارای مشکل ورم معده و زخم معده نیز می توانند این عمل را انجام دهند، مشروط به اینکه یک سری اقدامات و درمان ‌های لازم را قبل از عمل پزشک برای آن ‌ها انجام دهد.

آیا بوتاکس معده عوارض جانبی دارد؟

پس از این عمل، علائمی مانند حالت تهوع و استفراغ ممکن است تجربه شود. اگرچه نادر است، اما عوارض جانبی می تواند شامل اختلالات ریتم قلب، سرکوب تنفسی، اثرات عصبی و نکروز معده (مجموعا، پوسیدگی معده و سوراخ شدن) باشد.

خطرات بوتاکس معده چیست؟

قبل از استفاده از  این روش باید حساسیت و آلرژی بیمار به بوتاکس به طور کامل بررسی شود و از وجود بیماری عضلانی یا هر مشکل سلامتی دیگری که در بیمار وجود دارد، به طور کامل اطلاع و اطمینان حاصل شود. استفاده بیش از حد از دوز این تزریق، بر سیستم عضلانی تأثیر منفی می گذارد و نسبت ویتامین ها و مواد معدنی مصرفی را کاهش می دهد و سلامت عمومی بدن را مختل می کند. هیچ کاربرد علمی تعیین شده ای در این زمینه وجود ندارد. مهم است که در حین استفاده تا زمانی که به معده نرسد به هیچ ناحیه آسیب نرسد تا خونریزی رخ ندهد.

بعد از این جراحی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

غذا های توصیه شده توسط متخصص مصرف شود و برنامه تغذیه رعایت شود. باید مراقب بود که نوشیدنی های اسیدی، غذا های سنگین و چرب، شربت های شیرین، غذا های آماده مصرف نشود.همیشه سعی کنید حواستان به میزان کالری مواد غذایی باشد و از غذاهای کم کالری بیشتر استفاده کنید. نسبت به قبل از عمل خود متعد تر رفتار کنید تا زحمات شما به نحو احسنت نتیجه بدهد. کنترل های پزشک، متخصص تغذیه و روانشناس نباید بعد از این عمل قطع شود.

🔸 بیشتر بخوانید: محاسبه کالری

نکات بعد از جراحی بوتاکس معده از خود جراحی مهم تر می باشد
نکات بعد از جراحی را بعد از عمل جدی بگیرید.

تفاوت بین بوتاکس معده و بالون معده چیست؟

در واقع بالون هم مثل بوتاکس یک روش با استفاده از آندوسکوپی است اما تنها هدف آن کاهش موقت حجم دستگاه گوارش است. حجم بالون باید متناسب با بدن بیمار انتخاب و تنظیم شود و امکان دارد بودن شئ خارجی در معده باعث ایجاد تهوع شود. با برداشتن بالون، این اثر ناگهان ناپدید می شود. اثر این عمل به تدریج بین 3 تا 6 ماه زمان لازم دارد تا از بین برود.

زمان عمل بوتاکس معده چقدر است، آیا ماندن در بیمارستان ضروری است؟

تزریق بوتاکس که به صورت آندوسکوپی و با خواباندن بیمار انجام می شود به طور متوسط 20 دقیقه زمان می برد. معمولاً 1-2 ساعت زیر نظر داشن بیمار کافی است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست. هنگامی که در ناحیه مناسب معده و لایه عضلانی مناسب در دوز مناسب اعمال شود، تا چند ماه این تاثیر وجود دارد زیرا اثر سم مورد استفاده در این عمل در مدت 6-4 ماه از بین می رود.

آیا این عمل باعث نفخ معده می شود؟

بوتاکس فقط برای عضلات صاف که روی دستگاه گوارش هستند، اعمال می شود.بنابراین انتظار می رود که بر سلول های عصبی و حرکات روده تأثیری نداشته باشد. یک رژیم غذایی که حرکات روده را تنظیم می کند باید در رژیم غذایی که بعد از این عمل اعمال شود.

آیا این عمل باعث نفخ معده می شود؟
نفخ معده در این جراحی قابل بحث نمی باشد.

چه افرادی نمی توانند به هیچ‌وجه از این روش استفاده کنند؟

  • افرادی که قبلا سایر جراحی‌ های چاقی را انجام داده‌اند.
  • افرادی که انسولین تزریق می کنند.
  • افرادی که دارای بیماری ‌های خاص از جمله رفلاکس معده هستند.
  • کسانی که مشکل ریزه خواری دارند.
  • کسانی که دائما دهانشان باید بجنبد و چیزی برای خوردن داشته باشند.

سخن آخر

بوتاکس معده یکی از روش های لاغری است که امروزه برخی از افراد به جای سایر روش ها به انجام آن میل دارند. این روش، دارای مزایا و معایبی است که لازم است پیش از انجام حتما از آن آگاه باشید. این روش برای همه بیمار ها مناسب نبوده و ممکن است شما فرد مناسبی برای استفاده از آن نباشید. پیشنهاد می شود در وهله اول به دکتر تغذیه ای مراجعه کنید تا بهترین رژیم لاغری ممکن را در اختیارتان قرار دهد، اگر کاهش وزنی حاصل نشد به فکر عمل باشید. بنابر شما حتما باید از یک پزشک متخصص در این زمینه مشاوره دریافت کنید.

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.