رژیم دش چیست؟ آیا این رژیم تاثیری در لاغری دارد؟

3 دی 1402
رژیم دش

رژیم دش یک برنامه غذایی می باشد که برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند بسیار مناسب است. زیرا باعث پایین آمدن فشار خون بالا می شود. در برنامه غذایی این رژیم از میوه ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب، غلات سبوسدار، مرغ، ماهی و آجیل استفاده می شود. این رژیم بر غذاهایی که سدیم کمی دارند و سرشار از پتاسیم، منیزیم و کلسیم هستند تاکید زیادی می کند. مقدار نوشیدنی شیرین، شیرینی و گوشت قرمز در این رژیم بسیار کم است.

در این رژیم چه غذاهایی را می توانیم استفاده کنیم؟

در این رژیم می توانیم از میان وعده های متفاوت از گروه های غذایی متنوع استفاده کنیم. تعداد وعده های مصرفی شما بسته به میزان کالری که باید دریافت کنید دارد. در زیر به مواد غذایی که 2000 کالری در هر وعده دارند اشاره می کنیم:

  • سبزیجات 5-4 وعده در روز
  • غلات 8-6 وعده در روز
  • میوه ها 5-4 وعده در روز
  • لبنیات 3-2 بار در روز
  • مرغ، ماهی و گوشت بدون چربی 6 وعده در روز یا کمتر
  • آجیل، دانه ها و حبوبات 5-4 وعده در هفته
  • چربی و روغن 3-2 وعده در روز
  • شیرینی جات و قند های اضافه شده 5 وعده کمتر در هفته
موادغذایی مناسب در رژیم دش

فواید لاغری با رژیم دش

این رژیم علاوه بر پایین آوردن فشار خون از ابتلا به سرطان هم جلوگیری می کند. با همه این چیزها، این رژیم تاثیر چندانی در لاغری و پایین آوردن وزن ندارد و بیشتر برای سلامتی و کاهش فشار خون مفید است. با این تفاسیر اگر قصد دارید وزن خود را کم کنید بهتر است از روش دیگری استفاده کنید. اثرات مفید این رژیم:

کاهش فشار خون

در افراد بزرگسال، فشار خون طبیعی و نرمال 12 است. همچنین فشار خون 14 و بالاتر، فشار خون بالا محسوب می شود. پژوهش هایی که در مورد این رژیم صورت گرفته نشان داده است که کسانی که این رژیم را گرفته اند حتی اگر کاهش وزنی نداشته اند و استفاده از نمک را محدود نکرده اند، کاهش فشار خون داشته اند.

باعث کاهش وزن می شود

برخی از پژوهش ها نشان داده است افرادی که این رژیم را گرفته اند، کاهش وزن داشته اند. ولی افرادی که می خواهند وزنشان را کم کنند باید کالری مصرفی و روزانه خود را کاهش دهند. البته در این رژیم استفاده از غذاهای چرب و شیرین منع می شود که این عامل در لاغری نقش بسزایی دارد. به هر حال اگر قصد لاغری دارید بهتر است در کنار این رژیم از یک رژیم کمکی دیگر استفاده کنید.

🔹 بیشتر بخوانید: بهترین غذاهای کم کالری

این رژیم برای چه کسانی مفید است؟

در پژوهش هایی که انجام شده به این نتیجه رسیدیم که بیشترین افت فشار خون در کسانی که کمترین میزان نمک را استفاده کرده اند دیده شده است. اما مشخص نیست که استفاده کردن از نمک بر روی سلامتی و میزان عمر تاثیر می گذارد یا خیر.

در افرادی که فشار خون دارند، کاهش مصرف نمک در افت فشار خونشان تاثیر زیادی می گذارد. اما اگر شما فشار خون نرمال دارید بهتر است از گرفتن این رژیم منصرف شوید زیرا این رژیم تاثیری در فشار خون شما ندارد.

رژِم غذایی دش

کم کردن زیاد نمک خوب نیست

کم خوردن نمک برای سلامتی مضر است. زیرا احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، پایداری در برابر انسولین و جمع شدن مایعات را به دنبال دارد. در این رژیم نباید بیشتر از 3 یا 4 قاشق چایی خوری یعنی 1500 میلی گرم نمک مصرف کنید. با همه این اوصاف هنوز مشخص نشده که مصرف کم نمک خوب است یا خیر. طبق تحقیقاتی که اخیرا انجام شده به این نتیجه رسیده اند که بین مصرف نمک و مشکلات قلبی و مرگ و میر، هیچ رابطه مستقیمی وجود ندارد.

با توجه به تمام موارد گفته شده، چون بیشتر مردم نمک زیادی مصرف می کنند، گرفتن این رژیم و کم کردن مقدار نمک مصرفی می تواند کمک زیادی به سلامتی شان بکند. برای تحقق این موضوع می توان از استفاده غذاهای فرآوری شده کم کرد و غذاهای سالم و کامل را جایگزین این مواد غذایی کرد.

لاغری با رژیم دش و معایب آن

دشواری در تعهد به این رژیم

گرفتن رژیم دش برای افرادی که از رژیم غذایی معمولی استفاده می کنند، مقداری سخت است. این رژیم توصیه می کند که میزان نمک دریافتی خود در روز را از 2300 میلی گرم به 1500 میلی گرم کاهش دهید. بر اساس مراکز مهار بیماری، هر فرد به طور میانگین 3400 میلی گرم نمک در روز مصرف می کند. اکثر افراد این مقدار از سدیم را از مواد غذایی فرآوری شده که در این رژیم حذف شده اند به دست می آورند.

حتی اگر غذاهای فرآوری شده را حذف کنید، استفاده نکردن از نمکدان کمی سخت است. به همین دلایل است که گرفتن رژیم دش کمی سخت و ادامه دادن و پیروی از آن کمی مشکل است. پس بهتر است به جای گرفتن رژیم و برنامه های سخت از رژیمی استفاده کنید که ادامه دادن آن رژیم و برنامه برایتان خسته کننده نباشد.

سالاد مناسب در رژیم دش

شمارش دائم کالری مواد غذایی

در رژیم دش شما دائما باید حواستان به مواد غذایی که می خورید باشد. چون در این رژیم میزان شمارش کالری وجود ندارد. شما باید میزان خاصی از مواد غذایی را مصرف کنید و مجاز به مصرف بیشتر از یک اندازه نیستید.

نداشتن پشتیبانی

این رژیم هیچ پشتیبان و مرکزی ندارد که در طول دوره رژیم شما را راهنمایی کند یا سوالات شما را پاسخ دهد. پشتیبان ها به شما کمک می کنند تا به مشکلی بر نخورید. پس اگر به فکر گرفتن این رژیم هستید بدانید که تنها هستید.

عدم کاهش وزن با این رژیم

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، رژیم دش در لاغری و کاهش وزن تاثیری زیادی ندارد و بیشتر برای کاهش فشار خون مناسب است.

سازگار نبودن این رژیم با همه افراد

متخصصان و کارشناسان بر این باورند که کسانی که به بیماری کلیوی و کبدی مبتلا هستند، از گرفتن این رژیم خودداری می کنند. علاوه بر اینها کسانی که به نارسایی شدید قلبی و دیابت شدید مبتلا هستند، اگر قصد گرفتن این رژیم را دارند باید در رژیم خود تغییراتی ایجاد کنند.

کلام آخر

با مطالعه این مقاله همه چیز را در مورد رژیم دش می دانید. همانطور که گفته شد هدف این رژیم کاهش وزن نیست پس کم کردن وزن با رژیم دش کارساده ای نیست. اگر به فکر کاهش وزن هستید حتما از یک برنامه مکمل در کنار این رژیم کمک بگیرید.

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.