رژیم کانادایی چیست؟ رژیم کانادایی 13 روزه

11 شهریور 1402
رژیم کانادایی

رژیم کانادایی بنا شده بر اساس برنامه غذایی مدیترانه ‌ای است. رژیم لاغری مدیترانه ‌ای یک برنامه غذایی کاملاً بررسی شده و حمایت شده به منظور سلامت قلب است. پایه این طرح مشمول مصرف میوه و سبزیجات، ماهی و روغن زیتون، غلات، حبوبات، آجیل و مغزها و کاهش مصرف گوشت و شیرینی است. یکی از انواع رژیم های کانادایی، رژیم 13 روزه است که در ادامه مطلب به آن می پردازیم.

رژیم غذایی 13 روزه

رژیم لاغری و کاهش وزن 13 روزه، حاوی یک برنامه غذایی 13 روزه، مشمول غذاهای سرشار از پروتئین و همینطور کم چرب است. برنامه رژیم کانادایی 13 روزه یکی از شایع‌ ترین رژیم‌ های لاغری در مدت کوتاه محسوب می ‌شود. رعایت این رژیم به این معناست که باید عینا همان چیزی که در برنامه غذایی به آن اشاره شده، در طول 13 روز مصرف شود وگرنه به نتیجه مطلوب دست پیدا نخواهید کرد.

محدودیت‌ های این رژیم عبارتند از: عدم مصرف آدامس، الکل، روغن، سس سالاد، شیرینی و شکر

برای یک کاهش وزن صحیح، بسیار با اهمیت است که سطح فعالیت فردی افزایش بیابد و کالری دریافتی او نیز کاهش یابد. اما استفاده از غذای مقوی و سالم نیز به همان میزان مهم است. به همین علت است که می بایست از مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات‌ و چربی‌ ها اجتناب نموده و در ازای آن، غذاهای سرشار از مواد مغذی مانند میوه و سبزیجات، ماهی‌ ها و آبزیان، گوشت و مرغ بدون چربی، لوبیا، تخم‌ مرغ، لبنیات کم چرب یا بدون چربی، غلات کامل و آجیل در برنامه غذایی فرد گنجانیده شوند.

غذاهای رژیمی

قوانین رژیم 13 روزه کانادایی

رژیم 13 روزه کانادایی، رژیمی در زمان کوتاه اما مقداری سختگیرانه است. در این نوع رژیم می بایست تمامی قواعد بی‌ کم و کاست طی 13 روز رعایت شوند و اگر به هر علتی ساده ‌ترین تخلف انجام شود، فرد می بایست سریعا رژیم را متوقف کند و تا 6 ماه حق تکرار آن را ندارد.

این رژیم شامل سه وعده غذا در روز است که می بایست عینا همان غذاهای ذکر شده در طول روز مصرف شوند. این رژیم شامل هیچ میان وعده‌ ای نمی باشد و فرد مجاز به افزودن هیچ نوع غذای دیگری به این برنامه غذایی نیست. همچنین نوشیدن آب زیاد و دوری از فعالیت بدنی شدید جزو قواعد رژیم کانادایی هستند.

🔹 بیشتر بخوانید: رژیم لاغری با آب

فواید رژیم کانادایی

  • مصرف افزون میوه ها و سبزیجات تجمع چربی در بدن را سرکوب خواهد کرد.
  • کاهش مصرف مواد قندی و الکل
  • هضم و سوخت و ساز بهتر
  • بهبود ظاهر و کیفیت پوست
  • سم زدایی بدن
  • خلق و خوی بهتر
  • درمان سندرم روده تحریک پذیر
  • درمان یبوست
مواد غذایی مختلف در رژیم کانادایی

عوارض رژیم کانادایی

  • عدم ثبات در کاهش وزن
  • احتمال بازگشت وزن (رژیم تثبیت وزن)
  • محدودیت مواد مغذی
  • احتمال آتروفی عضلات
  • امکان ایجاد سنگ کیسه صفرا

و دیگر عوارض همچون خستگی، ریزش مو، سرگیجه، خشکی پوست و کمبود مواد مغذی

رژیم لاغری کانادایی حاوی چند وعده غذایی در طول روز می باشد؟

همانطور که گفته شد مصرف 3 وعده غذایی در این نوع رژیم مجاز است و هیچ میان وعده ‌ای در این رژیم وجود ندارد.

نمونه رژیم غذایی 13 روزه

روزصبحانهناهارشام
روز اول1 فنجان قهوه سیاه (بدون شکر و شیر)2 عدد تخم‌مرغ سفت و اسفناج پخته (غذاهایی که برای آن میزان تعیین نشده به میزان سیری)گوشت پخته یا کبابی بدون چربی و کاهو
روز دوم1 فنجان قهوه سیاه با نان گندم کامل کره ‌ای5 ورق ژامبونگوشت پخته یا کبابی بدون چربی، سالاد سبز (کاهو و خیار و میوه تازه (به جز موز))
روز سوم1 فنجان قهوه سیاه و نان سبوس دار کره ‌ای2 عدد تخم ‌مرغ سفت، سالاد لوبیا سبز و گوجه فرنگی1 ورق ژامبون و سالاد سبز (کاهو و خیار)
روز چهارم1 فنجان قهوه سیاه و نان کامل کره ‌ایهویج خام یا پخته و پنیر کم نمک یا رژیمیسالاد میوه (میوه دلخواه) و ماست طبیعی (ساده)
روز پنجمهویج (پخته یا خام) و لیمو و 1 فنجان قهوه سیاهماهی سفید کبابی و گوجه فرنگی خامگوشت کبابی و سالاد سبز
روز ششم1 فنجان قهوه سیاه و نان گندم کامل کره ‌ای200 گرم مرغ با پوست کبابی2 عدد تخم‌ مرغ سفت و هویج
روز هفتمچای لیموگوشت کبابی و میوهدلخواه (حتی در این لیست موجود نباشد)!!!
روز هشتم1 فنجان قهوه سیاه و یک حبه قند2 عدد تخم ‌مرغ سفت، اسفناج پخته200 گرم گوشت کبابی
روز نهم1 فنجان قهوه سیاه و نان گندم کامل کره ‌ایگوشت کبابی و سالاد سبز200 گرم ژامبون
روز دهمقهوه سیاه و نان گندم کامل کره‌ ای2 عدد تخم‌ مرغ سفت، سالاد گوجه فرنگی و لوبیا سبزژامبون و سالاد سبز (کاهو و خیار)
روز یازدهم1 فنجان قهوه سیاه و نان گندم کامل کره ‌ایهویج پخته یا خام و پنیرسالاد میوه و ماست طبیعی
روز دوازدهم1 ففنجان قهوه سیاه و نان گندم کامل کره ‌ایگوجه فرنگی و مرغ با پوست کبابی2 عدد تخم ‌مرغ سفت و هویج
روز سیزدهم1 ففنجان قهوه سیاه و نان گندم کامل کره ‌ایگوجه فرنگی و مرغ با پوست کبابی2 عدد تخم ‌مرغ سفت و هویج

رژیم کانادایی مناسب چه افرادی است؟

برنامه غذایی کانادایی برای تمامی افراد، به غیر از زنان باردار و شیرده، کودکان و کسانی که بیماری‌ های سلامتی همچون دیابت یا انواع سرطان دارند، مجاز است.

سالاد در رژیم کانادایی

 رژیم کانادایی مناسب چه کسانی نیست؟

 به علت تنوع نداشتن در مواد غذایی رژیم کانادایی، امکان دارد میزان کافی فیبر مورد نیاز روزانه به بدن نرسد. افراد دچار بیماری های قلبی یا دیابت نباید از این رژیم برای کاهش وزن استفاده کنند. همینطور از لحاظ بیولوژیکی این رژیم غذایی می ‌تواند سبب ایجاد تغییراتی ناسالم در ترکیب بدن، کاهش تراکم استخوان، تغییرات هورمونی، اختلالات دوران قاعدگی و کاهش مصرف انرژی در استراحت شود.

در نتیجه رژیم کانادایی برای کسانی که مشکلات هورمونی یا قاعدگی دارند و کسانی که تحت درمان انواع سرطان و درمان‌ هایی همچون شیمی درمانی یا دچار به پوکی استخوان هستند، هرگز مجاز نیست.

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.