رژیم دوکان

14 آبان 1402
رژیم دوکان

رژیم دوکان یکی از انواع رژیم های کاهش وزن است که در سرتاسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. تحقیقات و تجربیات افراد حاکی از آن است که این رژیم لاغری نه تنها موجب کاهش وزن می شود، بلکه وزن نهایی را نیز تثبیت می کند. رژیم لاغری دوکان همانند تمامی رژیم های لاغری دارای معایب و مزایای مخصوص به خود می باشد که ما در این مقاله قصد داریم آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

اگر شما هم قصد کاهش وزن دارید و به دنبال یک رژیم لاغری مناسب و اصولی می گردید، با ما همراه باشید.

قوانین رژیم دوکان چیست؟

قوانین حاکم در رژیم لاغری دوکان که یکی از معروف ترین رژیم های جهان است به این صورت می باشد که شما فقط باید غذاهای پروتئینی بخورید و مصرف غذاهای چرب و دارای کربوهیدرات ممنوع است. نخوردن این مواد ممنوعه موجب می شود که بدن از ذخایر چربی های خود برای تامین انرژی استفاده کند که همین مورد کاهش وزن را در پی دارد.

مراحل رژیم لاغری دوکان

رژیم لاغری دوکان دارای چهار مرحله می باشد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

فاز حمله

مرحله اول، فاز حمله نام دارد که با توجه به میزان وزنی که می خواهید کم کنید، ممکن است تا ده روز ادامه داشته باشد. در طی این مرحله شما می توانید انتظار داشته باشید که در مدت زمان کوتاهی بیشترین مقدار کاهش وزن را تجربه کنید. این کاهش وزن به افزایش انگیزه برای ادامه رژیمتان و پایبندی به آن هم کمک می کند.

فاز کروز

فاز کروز طولانی ترین مرحله این رژیم لاغری است. هدف ما کاهش وزن تدریجی و ثابت حدود یک کیلو در هفته می باشد که با ترکیبی از روزهای پروتئین خالص و روزهای پروتئین و سبزیجات است. این مرحله تا رسیدن به هدف کاهش وزن ادامه پیدا می کند.

مواد گوشتی بدون چربی در رژیم لاغری دوکان

فاز تحکیم

در مرحله سوم که فاز تحکیم نام دارد، شما می توانید از لیست غذاهای مجاز در این رژیم به طور نامحدود استفاده کنید. در این مرحله، مصرف مقدار کمی غذای پرکالری و غذای مهمانی نیز آزاد است. علاوه بر این، گروه های غذایی دیگر هم به تدریج وارد وعده های شما می شوند؛ مانند کربوهیدرات های نشاسته ای و میوه ها که کاملاً کنترل شده باید مصرف شوند.

در طی این رژیم حتماً باید در هفته یک روز پروتئین خالص بخورید چرا که بر اساس تحقیقات این کار وزن شما را ثابت نگه می دارد.

فاز تثبیت

فاز تثبیت که مرحله آخر رژیم لاغری دوکان است به شما امکان می دهد تا زمانی که از قوانین زیر پیروی کنید، مجاز باشید طبق دلخواه خود غذا بخورید و همچنان وزن ثابتی داشته باشید.

 • روزانه حدود 20 دقیقه پیاده روی کنید و به جای استفاده از آسانسور و پله برقی از پله بالا و پایین بروید.
 • هفته ای یک روز فقط پروتئین خالص مصرف کنید.
 • روزانه سه قاشق غذاخوری سبوس جو دو سر مصرف کنید.

مواد غذایی مجاز در رژیم دوکان

رژیم دوکان بر پایه لیستی از 72 الی 100 غذا استوار است که دارای مقدار زیادی پروتئین هستند و چربی و کربوهیدرات کمی دارند. این مواد غذایی شامل موارد زیر می شوند:

 • پروتئین های بدون چربی مانند گوشت مرغ، بوقلمون، گوشت گاو بدون چربی، گوشت گوساله و ژامبون بدون چربی
 • انواع ماهی ها از جمله ماهی کاد، قزل آلا، ماهی هادوک، میگو و …
 • تخم مرغ
 • ماست بدون چربی، پنیر کوتیج بدون چربی، شیر بدون چربی
 • برخی از سبزیجات در مرحله دوم یا همان فاز کزوز مجاز هستند مانند کرفس، فلفل، مارچوبه، قارچو کلم بروکلی. اما سبزیجات دیگر مانند هویج، سیب زمینی شیرین و ذرت شیرین ممنوع می باشند.

مواد مجاز با توجه به این که در کدام مرحله از رژیم قرار دارید متفاوت هستند، اما به طور کل شامل مواردی می شوند که ذکر کردیم.

مواد غذایی مجاز در رژیم دوکان

مزایای پیروی از رژیم دوکان

رژیم دوکان دارای مزایایی به شرح زیر می باشد:

 • کاهش وزن بسیار در مراحل اولیه این رژیم، باعث بالا رفتن انگیزه و پایبندی به رژیم می شود.
 • داشتن لیستی از غذاهای مجاز و غیر مجاز درک و پیگیری رژیم لاغری دوکان را آسان تر می کند.
 • هیچ محدودیتی در خوردن غذاهای مجاز وجود ندارد.
 • پروتئین موجب از بین رفتن گرسنگی می شود. این بدان معناست که در رژیم دوکان احساس گرسنگی کمتری می کنید.
 • از آن جایی که رژیم لاغری دوکان یک رژیم محدود کننده است، مصرف قند و چربی شما به حداقل می رسد. این موضوع باعث می شود که از افزایش وزن و بیماری های مرتبط با آن در امان بمانید.
 • گروه های حمایتی و مربیان در حوزه این رژیم لاغری وجود دارند که می توانند در انجام و ادامه دادن آن به شما کمک کنند. می توانید آن ها را به صورت آنلاین و در انجمن های اینترنتی پیدا کنید.

معایب رژیم لاغری دوکان

رژیم دوکان در کنار مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

کمبود مواد غذایی

تقریباً نیمی از روزهای این رژیم فقط پروتئین است و سبزیجاتی در آن وجود ندارد. از همین رو بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی گیاهی به بدن نمی رسد. مصرف مکمل ها در این رژیم آزاد است اما الزامی نیست. مصرف نمک هم در طول رژیم لاغری دوکان به حداقل می رسد که باعث نامطلوب شدن طعم غذاها می شود.

بروز مشکلات کبدی و کلیوی

نگرانی اصلی در رابطه با رژیم دوکان این است که با مصرف زیاد پروتئین، کبد و کلیه ها باید سخت کار کنند تا بتوانند آن را دفع کنند. ابداع کننده این رژیم (دکتر دوکان) می گوید که نوشیدن آب زیاد باعث دفع راحت پروتئین می شود، اما هیچ مرجع علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

مشکلات ناشی از کاهش وزن سریع

کاهش وزن سریع در مرحله اول رژیم لاغری دوکان ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند موارد زیر شود:

 • بی‌ حالی
 • سرگیجه
 • افت فشار خون
 • سردرد
 • کسلی

برای جلوگیری از بروز چنین مواردی، لازم است تا از منابع غذایی به مقدار متعادل مصرف کنید. محدود کردن مواد غذایی در بازه‌ های زمانی مختلف، ممکن است در طولانی مدت عوارض شدیدتری را به همراه داشته باشد.

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.